Projekt
Zodpovědné hraní

Vítejte na stránkách projektu Zodpovědné hraní.

Pokud jsi starší 18ti let a chceš se o hraní a zejména o tom zodpovědném dozvedět víc, tak neváhej a po potvrzení zletilosti se můžeš pustit do brouzdání.

Pakliže ti 18 let ještě nebylo, tak ti děkujeme za tvůj zájem , ale vrať se k nám prosím až ti 18 let bude.

Tlačítko pro potvrzení 18 let věku. Potvrzuji že je mi více než 18 let

Výzkumy a studie

Hraní je plné dat a čísel. A nás všechna zajímají. Stejně tak názory veřejnosti, odborné studie domácí i ty zahraniční. To vše chceme sdílet i s vámi.

Hraní v číslech

Výskyt problémových hráčů v celkové populaci, mezi těmi kteří se baví hraním
  • Hráči, kteří nemají problém
  • Výskyt problémových hráčů
Počet osob v rizikovém hrání
Počet osob zapsaných v Registru vyloučených hráčů
Celkový počet
osob aktuálně zapsaných do rejstříku osob vyloučených z hazardních her z moci úřadu
Osoby pobírající
dávky v hmotné nouzi
osoby žijící ve společné domácnosti
s osobami pobírajícími dávky v hmotné nouzi
osoby zapsané
na vlastní žádost
osoby vůči kterým
byl vyhlášen úpadek
osoby se soudním zákazem účastnit se hazardních her
osoby s nařízenou
ochranou léčbou závislosti
Zdroj: První a Druhý graf - Výroční zpráva o hazardním hraní za rok 2020, Třetí graf - Hodnocení dopadů regulace zákona o hazardních hrách a souvisejících právních předpisů - závěrečná zpráva - rok 2021

Jak šel čas ruku v ruce s regulací

18.5. 1990

První regulace hazardních her v novodobých českých dějinách

Přezdívaný loterní zákon po dobu skoro dvou dekád určoval pravidla pro provozování hazardních her v ČR. Postupem času však nestíhal moderní vývoj v této oblasti, a proto musel být v roce 2017 nahrazen.
1.1. 2003

Povolení prvního automatu v ČR

Provoz videoterminálů, v podstatě výherních automatů nové generace, povolovalo ministerstvo financí od roku 2003 do účinnosti nového zákona o hazardních hrách.
17.2. 2008

Spuštění on-line kursových sázek

Hned pěti provozovatelům povolilo ministerstvo financí provozovat kursovou sázku přes internet. K registraci a spuštění došlo o několik málo dnů později, a to 5.1. 2009.
1.1. 2012

Zásadní rozšíření práv obcí

Obce mohou regulovat na svém území nové druhy technických zařízení tzv. IVT (interaktivní videoloterní terminál), a to obecně závaznými vyhláškami.
1.1. 2017

Nová komplexní regulace

Byla přijata zcela nová komplexní a velmi striktní moderní regulace, která zavedla řadu zodpovědných opatření a umožnila vstoupit na český trh provozovatelům z EU a EHS.
31.1. 2017

Vstup prvního zahraničního provozovatele na český trh

S novou regulací byl umožněn vstup i provozovatelům ze zahraniční, první kdo od ministerstva financí získal licenci, byla společnost PokerStars.
26.7. 2017

První blokovaná nelegální webová stránka

Nová regulace dala do rukou ministerstva financí nový instrument, a to možnost blokovat webové stránky s hazardními hrami, které nemají povolení. První takto blokovanou stránkou byla 1xbet.com.
1.1. 2020

Povinnost hráčů zdanit své výhry

Přístup, který svým rozsahem nemá v Evropě obdoby. Všem hráčům jsou zdaněny výhry nad milion Kč. Způsob výpočtu se liší u loterií a ostatních druhů hazardních her.
20.2. 2020

Spuštění rejstříku vyloučených osob

Po třech letech od přijetí zákona o hazardních hrách, byl spuštěn jeden z klíčových pilířů zodpovědného hraní, kterým je Registr vyloučených osob z hazardních her.
1.1. 2021

Velká novela zákona o hazardních hrách

Po 4 letech fungování doznala nová regulace prvních změn. Ty přinesly zejména posílení pravomocí státních orgánů v oblasti hazardních her.
16.9. 2021

Spuštění seberegulačního projektu Zodpovědné hraní

Došlo ke spuštění unikátního projektu Zodpovědné hraní a podepsání Závazků Zodpovědného hraní zástupci společnosti Fortuna, Chance, Tipsport a Sazka.

Výzkumy a studie ke stažení

Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2020

Výroční zprávu o hazardním hraní v České republice v roce 2020 připravilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS). Tato zpráva je v pořadí sedmou výroční zprávou o hazardním hraní v ČR.

Stáhnout
Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2019

Výroční zprávu o hazardním hraní v České republice v roce 2019 připravilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) z pověření vlády. Tato zpráva je v pořadí šestou výroční zprávou o hazardním hraní v ČR.

Stáhnout
Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2018

Výroční zprávu o hazardním hraní v České republice v roce 2018 připravilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) z pověření vlády. Tato zpráva je v pořadí pátou výroční zprávou o hazardním hraní v ČR.

Stáhnout
Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2017

Výroční zprávu o hazardním hraní v České republice v roce 2017 připravilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) z pověření vlády. Tato zpráva je v pořadí čtvrtou výroční zprávou.

Stáhnout
Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2016

Výroční zprávu o hazardním hraní v České republice v roce 2016 připravilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) z pověření vlády. Tato zpráva je v pořadí třetí výroční zprávou.

Stáhnout
Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR v roce 2015

Druhá výroční zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS) navazuje na první výroční zprávu za r. 2014, která byla publikována v r. 2015, a na vůbec první souhrnnou zprávu o hazardním hraní v České republice.

Stáhnout