Začíná další ročník Týdne zodpovědného hraní. Otevírá téma problémů se závislostí a možností pomoci
Otázky spojené s duševním zdravím, prevencí vůči rozvoji závislosti nebo citlivým tématem, jakým způsobem a kde si říct o pomoc. Právě tomu se každým rokem intenzivně věnuje Týden zodpovědného hraní, který pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her organizuje projekt Zodpovědné hraní. Týden si dává za cíl v daných dnech od 4. do 10. listopadu co nejvíce rozšířit povědomí o hlavních zásadách osvěty, jak nespadnout do problémů s hraním a sázením. Program je tradičně připraven jak pro hráče, tak jejich blízké rodinné příslušníky, kteří potřebují se svou životní situaci pomoci.
Letošní ročník se tematicky zaměřuje na to, čím si patologičtí hráči v průběhu léčby procházejí, jak se vyhnout relapsu a také jakou roli může v procesu léčby hrát rodina. Součástí programu budou mimo jiné dny otevřených dveří terapeutických center, online poradny, webináře, naučná soutěž nebo speciální podcastová série.
Zaměření se na pomoc
„Každým rokem překonáváme počty těch, které Týden zodpovědného hraní oslovil a pomohl jim dodat odvahu, vyhledat pomoc a najít tu správnou cestu, jak z problémů ven. A to je pro nás ten největší závazek, abychom vždy na začátku listopadu organizaci Týdne rozšířili o další aktivity a spolupráce s odborníky a adiktologickými centry. Letos například pořádáme první ročník mezinárodní konference Praha jako Srdce Zodpovědného hraní, na které se sejdou výzkumníci a světoví experti zabývající se ochranou hráčů. Hovořit budou o svých poznatcích z praxe a výzkumu – například o tom, jak hráče již v průběhu hraní a sázení efektivněji chránit před rozvojem závislosti,“ říká Patrik Weigl, manažer projektu Zodpovědné hraní.
„Minulý ročník byl zasvěcený tomu, jak vůbec probíhá život s rizikovým hráčem, jak problémy rozpoznat, jak postupovat a na co je z praktického hlediska dobré myslet. Nyní chceme na téma navázat, jít zase o krok dál a zaměřit se blíže na proces léčby – od prvního kontaktu přes vyhledání pomoci, až po důležitost doléčování a roli blízkých,“ přibližuje Weigl letošní ročník.
Osvětová kampaň v regionech a médiích
Program je připraven ve vybraných regionech, a to ve spolupráci s poradnami a adiktologickými centry. Se svou novou podcastovou sérií, která nabídne zpovědi hráčů a jejich nejbližších, se opět zapojí portál Naberte kurz Společnosti Podané ruce. Své aktivity a poradenství nabízí také společnosti Prevent 99, Portimo, Renadi, Sananim, Agarta nebo Modrý kříž.
Stejně jako po celý rok bude i v průběhu celého týdne na čísle +420 777 477 877 k dispozici nonstop Linka pomoci projektu Naberte kurz. Provozuje ji Společnost Podané ruce, a to za podpory projektu Zodpovědné hraní.
Své aktivity a osvětovou kampaň v médiích a na sociálních sítích chystají také hlavní partneři projektu, kterými jsou Fortuna, Chance, Sazka a Tipsport. Samotný projekt Zodpovědné hraní poté na svých webových stránkách připravil naučnou soutěž o hodnotné ceny, v níž si mohou lidé otestovat své znalosti a základní principy, jak hrát zodpovědně.
Program Týdne zodpovědného hraní
Pondělí 4.11.
- Konference Praha jako Srdce Zodpovědného hraní
- 9:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 8:00–17:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Úterý 5.11.
- 17:00 – Webinář – Cesta ke změně: Jak řešit závislost na hazardu a najít podporu? Jak přistoupit k prvnímu kontaktu a vyhledat pomoc? Jak probíhá léčba? Jaké rizikové faktory se v průběhu léčby mohou objevit? Diskutovat přijdou hosté Marcel Ambrož a Matěj Černý ze společnosti SANANIM.
- 16:00–18:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 9:00–17:00 – Den otevřených dveří v Českých Budějovicích – Prevent 99 z.ú. a Neprohraj.se.
- 9:00–17:00 – Online chat s odborníky z Českých Budějovic: Prevent 99 z.ú. a Neprohraj.se. Anonymní a diskrétní prostor, kde můžete probrat své obavy, získat odbornou pomoc a najít cestu k řešení. Ať už hledáte podporu pro sebe nebo se snažíte pomoci někomu jinému, jsme tu pro vás – kdykoliv a odkudkoliv. Odpovíme Vám okamžitě, své dotazy pište na adresu pnz@prevent99.cz.
- 8:00–14:30 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Středa 6.11.
- 09:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 15:00–17:00 – Den otevřených dveří v Prachaticích – Adiktologická poradna Prevent.
- 8:00–17:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Čtvrtek 7.11.
- 17:00 – Webinář – Udržet směr: Jak zvládat relaps, doléčování a budovat podporu v uzdravování? Co dělat, když dojde k recidivě? Proč k ní dochází? Proč je důležitý proces doléčování? Jak může průběhu léčby závislosti pomáhat rodina? Diskutovat přijdou hosté Marcel Ambrož a Matěj Černý ze společnosti SANANIM.
- 09:00–11:00 – Den otevřených dveří v Brně: Přijďte bez objednání do naší poradny – Renadi, o.p.s.
- 8:00–17:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Pátek 8.11.
- 13:00–17:00 – Den otevřených dveří ve Valašském Meziříčí – Poradna pro závislosti Agarta.
- 13:00–17:00 – Online poradna pro hráče a jejich blízké – Poradna pro závislosti Agarta. Anonymní a diskrétní prostor pro jakékoliv dotazy (dostupné prostřednictvím facebookové stránky poradny).
- 8:00–12:00 – Online poradenství – Portimo, o.p.s. (dostupné prostřednictvím messengeru na facebookových stránkách).
Další informace a detailní program Týdne zodpovědného hraní jsou k dispozici na webových stránkách https://www.zodpovednehrani.cz/tyden-zodpovedneho-hrani-2024/.