Pokud cítíte, že dluhovou situaci sami nezvládáte, je důležité začít jednat hned a neodkládat řešení na později. Prvním krokem je obrátit se na odborníka v oblasti dluhové problematiky nebo na advokáta s praxí, který řeší dluhy a insolvence. Pamatujte na to, že čím dříve se na něj obrátíte, tím lépe. Odborník na dluhové poradenství Vám pomůže s řešením situace, kdy se z dluhů stal již problém. Je ale dobré za ním přijít už připraven. 

Základem je udělat si soupis jednotlivých závazků tedy seznam všech Vaších dluhů. Můžeme hovořit o takzvaném zmapování Vaší dluhové situace. Nestačí však mít jen přehled o dluzích, ale je potřeba u každého dluhu zvlášť vědět kdo je věřitelem, kdy dluh vznikl, jaká je jeho celková výše a v jaké fázi se nachází. Tento seznam poté podložit všemi podklady, které s jednotlivými dluhy souvisí. Pak už na nic nečekejte a domluvte si schůzku s dluhovým poradcem. Ten Vám pak zejména pomůže kontaktovat věřitele, domluvit splátkové kalendáře, řešit problémy s exekucí, zajistit oddlužení.

Téma dluhové problematiky jsme již probírali v rámci skupinového chatu s odborníkem. Hostem byla naše kolegyně z Poradenského centra v Olomouckém kraji, Denisa Plišťáková, DiS. Shrnutí chatu si můžete přečíst zde.

Mapa bezplatných dluhových poraden

INSOLVENCE - JUSTICE

Dluhová help linka - Člověk v tísni

Odkaz na članek: https://www.nabertekurz.cz/svepomocne-informace-a-lecba/jak-na-dluhy-dluhova-spirala~a179

Zdroj: www.nabertekurz.cz 

15. 5. 2020
Markéta Málková