Skupinový chat s odborníkem: Craving/Bažení
Na začátek je potřeba říct, že craving souvisí s jakoukoli závislostí, ne pouze s patologickým hráčstvím. Závislost si člověk může vytvořit v podstatě na čemkoli: „Tradičně se v adiktologii bavíme především o alkoholu, nealkoholové látce – například pervitin, kokain apod., anebo třeba o hazardních hrách v případě gamblingu. Nicméně závislost si můžeme vypěstovat i na čokoládě nebo kávě, o cigaretách nemluvě. I vztahy můžou mít závislostní charakter,“ říká Kristýna.
Bažení se tedy může týkat mnohem více lidí, než by se mohlo zdát. Pokud ale zůstaneme u hazardních her, Kristýna nám v chatu popsala, jak se craving nejčastěji projevuje u klientů CKP: „Někteří klienti mohou pociťovat například častější myšlenky na hraní hazardní hry nebo třeba více fantazírují o výhře. Někdy se i bažení na hazardní hře může projevit na tělesné úrovni, a to především zvýšenou nervozitou a touhou tuto nervozitu přebít gamblingem.“
Dobrou zprávou ale může být to, že craving nemusí trvat nikterak dlouho. Pokud se člověk nachází v prostředí, kde nemá ke zdroji závislosti jednoduchý přístup, bažení může odeznít poměrně rychle. Dostat se do tohoto bodu ale může chvíli trvat, neboť bažení bývá nejsilnější na počátku abstinence. Kdo se tedy rozhodne jít touto cestou, může se těšit na to, že čím déle se mu podaří abstinovat, tím menší a kratší pocity bažení budou.
A co může vlastně ono bažení vyvolat? Samozřejmě je to individuální, pro každého může být spouštěč naprosto odlišný. I přesto nám Michal představil několik typických příkladů: „Bažení může spustit nějaký podnět, který máte spojený s návykovou látkou. Například Vám napíše kamarád, se kterým jste chodili do herny, nebo můžete projít kolem hospody, kde jste si často zašli na pivo. Zajímavé je, že někteří mají zkušenosti i s tím, že jim bažení vyvolal sen.“
Velkým tématem chatu bylo také to, jak překonat craving, když se dostaví. Odborníci z CKP radí v první řadě odvést myšlenky jiným směrem a zkusit se zabývat činností, která nás baví, například četbou, poslechem hudby nebo filmy. Účastníci chatu se také podělili o své zkušenosti s bojem proti bažení, mezi které patří např. spánek, jídlo, studená sprcha, sex, meditace, výtvarné umění, tvoření nebo pohyb. Ať už si zvolíte jakoukoli cestu, hlavní je být aktivní a bažení se nepoddávat. Kristýna s Michalem také upozornili na to, že žádná technika proti bažení by se neměla přehánět, aby se nedostavila zástupná závislost.
Jednou z možností, jak se vyhnout spouštěčům cravingu, je také přestěhování se do jiného města, na což v našem chatu také padl dotaz. Kristýna s Michalem se k této možnosti vyjádřili následovně: „Tato možnost se doporučuje v léčebnách, aby si závislí lidé ulehčili od zátěže, kterou by jim přemíra vzpomínek na dobu před léčbou z původního bydliště mohla přinést. Je to bezpečnější varianta, aby si mohli nejdříve zažít nový způsob chování. Ale není to pravidlem. Každý se může sám rozhodnout, zda tyto vzpomínky/spouštěče dokáže zvládnout.“
Poslední téma, které bylo během tohoto chatu otevřeno, byla pomoc blízkému, který prožívá craving. Formou podpory může být například nabídka popovídání si, nebo podniknutí nějaké společné činnosti. Mohlo by to blízkému pomoct odvést pozornost od pocitů bažení.
Ať už bažení trápí Vás, nebo Vaše blízké, věříme, že Vám podněty z proběhlého chatu mohou být nápomocné.
Odkaz na članek: https://www.nabertekurz.cz/co-se-u-nas-deje/skupinovy-chat-s-odbornikem-craving-bazeni~a167
Zdroj: www.nabertekurz.cz