Někdy může docházet k situacím, kdy dojdete do bodu, že budete hledat způsoby, jak najít společnou řeč s Vaším dítětem ohledně zodpovědného pohybu na internetu. Vytvořili jsme pro Vás desatero, které Vám může pomoci Vašim dětem porozumět, případně pomoci v nastavení opatření pro hraní.

Terapeut Michal Ošťádal z CKP Olomouc zmiňuje, že je v současné době běžné sdružovat se v on-line prostoru: „Spousta dnešních her je na tom primárně založená. Mluvím teď o MMO (pozn. aut.: on-line hry s větším počtem hráčů) hrách, jako je třeba World of Warcraft a jemu podobné. Zde jsou hráči vysloveně nabádáni, aby se spojovali, a společně hrou procházeli. Tím dochází k vytváření sociálních kontaktů. Aby takové sociální kontakty vydržely, je třeba jim věnovat čas stejně jako "offline" vztahům.“ Pokud se na to sami necítíte, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří se v daném tématu vyznají, a mohou Vám pomoci jej pochopit. Přinášíme desatero, které Vám může pomoci snadněji pochopit Vaše potomky a jejich hraní.

 Desatero zodpovědného rodiče mladého hráče

  1. Rodiče jsou vzorem pro své děti, nelze tedy po nich chtít něco, co sami neděláte.
  2. Nezapomínejte, že pocity a vztahy, které prožívají v online světě jsou reálné.
  3. Ptejte se, zajímejte se. Ačkoli Vám to ze začátku nemusí dávat smysl, je důležité, abyste se v této oblasti lépe vyznali. Zajímejte se o to, proč to dělají, jaké mají motivace, jakým způsobem to dělají.
  4. Buďte parťákem, ne dozorcem. Podpoříte tak důvěru mezi Vámi a Vašimi dětmi. Bude pro ně snadnější se Vám svěřit, když se dostanou do situace, ze kterých nebudou umět samy ven.
  5. Vysvětlete Vašim dětem, že principy, které fungují ve hře, nemusí být stejné jako ve skutečném životě.
  6. Zaměřte se ale i na změny v jejich chování – když jste zvyklí se s dětmi na toto téma bavit, a ony se pak odmlčí, může to být způsobeno spoustou příčin, trápení třeba může být zahaleno studem. Je běžné mít stud.
  7. Děti mohou hledat cesty, jak obejít rodičovské zákazy, volte dohodu namísto zákazů a příkazů. Když dítě chce, snadno se stane „hackerem“. Může to pro něj být výzva. Důležité je, aby Vaše děti nenabyly pocit, že hraní zakazujete na základě toho, že Vás to nezajímá a nerozumíte tomu. Měly by vědět, proč podnikáte taková opatření, a že Vám na nich záleží.
  8. Berte v potaz to, že dnešní děti se do digitální doby narodily, a mají jinou startovní čáru, než jste měli Vy. Soustřeďte se na to, v čem jsou Vaše děti zběhlé, a to svět počítačů, herních konzolí a her.
  9. Není od věci zkusit brát hraní Vašich dětí jako regulérní koníček. Nemusí být profesionálními hráči, stejně jako se nemusí stát profesionálními sportovci, tanečníky či umělci. Je ale dobré, když se v něčem vidí, a je pochopitelné, že jim na tom záleží. U všech koníčků ale platí, že není dobré se zaměřovat pouze jednostranně. Stejně jako se soustředíte na správnou výstroj pro sport, můžete se zaměřit na vhodné prostředí u počítače – kvalitní židle, herní brýle pro tlumení modrého světla, které vyzařuje monitor nebo display, správný rozměr a výška pracovního stolu…
  10. Domluvte se společně, jestli (případně jaké) budete podnikat nastavení limitů. Může se jednat o časový limit na WIFI, sledování historie prohlížeče, nebo povolené weby. Mluvte o tom, za co utrácí své peníze.

HR: Přemýšlejte nad hraním svých dětí a hledejte společně cesty, jak předejít jeho negativním dopadům. Snadno byste totiž mohli zjistit, že Vaše dítě utrácí peníze na internetu - a to i bez vlastníplatební karty či použití té Vaší.

www.NABERTEKURZ.cz.png

Odkaz na članek: https://www.nabertekurz.cz/o-hrani-hazardnich-her/desatero-zodpovedneho-rodice-mladeho-hrace~a186

Zdroj: www.nabertekurz.cz 

2. 6. 2020
Jana Šatánková