ZÁKONY O HAZARDU
Zákon o hazardních hrách (loterijní zákon)
Pravidla a podmínky pro provozování a hraní hazardních her v České republice vymezuje zákon o hazardních hrách, který prosadila vláda Bohumila Sobotky v roce 2016. Zákon přinesl celou řadu novinek, včetně otevření trhu pro zahraniční poskytovatele, efektivní regulace online hraní či (plánovaného) rejstříku vyloučených osob.
Foto: pxhere
Nový zákon o hazardních hrách (loterijní zákon) - od roku 2017
Podmínky pro provozování hazardních her v České republice v současné době reguluje zákon č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách (nazývaný nepřesně také jako loterijní zákon). Aktuální právní norma nahradila starší zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách.
Původní zákon z roku 1990 byl několikrát novelizován a často kritizován pro svou chaotičnost a nesystémovost. S většinou slabin starého zákona se měla vypořádat současná právní úprava, kterou zpracovalo ministerstvo financí a Poslanecká sněmovna ji schválila 13. dubna 2016. Po schválení Senátem podepsal zákon na začátku června 2016 prezident Miloš Zeman a v účinnost zákon vstoupil od 1. ledna 2017.
Nový zákon má podle svých autorů zefektivnit výběr daní, zvýšit ochranu sázejících a jejich okolí, otevřít trh pro provozovatele z členských zemí EU a upravit provozování hazardních her na internetu.
Právě poslední dva body jsou poměrně přelomové z pohledu hraní v online casinech, na online pokerových hernách nebo sázení v online sázkovkách. S tím se snažila vypořádat už novela starého zákona z roku 2012. Protože ale zakazovala zahraničním poskytovatelům působit na českém trhu a nebyla v souladu s evropskou legislativou, nebyl tento zákaz nikdy vymáhán. Skutečnou a funkční regulaci online hraní tak přinesl až současný zákon.
Nový zákon také počítá se vznikem Rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách (osoby pobírající dávky v hmotné nouzi, osoby v úpadku či s předběžným opatřením zákazu her). Provoz Rejstříku vyločených osob byl spuštěn 20.12. 2020 a na jeho základě má každý provozovatel povinnost legitimovat a registrovat všechny účastníky her.
Pod zákon o hazardu spadá i tombola, spotřebitelské soutěže ne
Nový zákon o hazardu myslí třeba i na klasické tomboly. Pořadatelé tombol by si tak měli dávat pozor, zda jejich akce nemusí splňovat poměrně striktní pravidla loterijního zákona. Pokud výše jistiny (peníze za prodané tikety) v tombole překročí 100 tisíc korun, musí například její losování probíhat za účasti notáře, který provede notářský zápis, a pro takovou tombolu platí i další zákonná omezení.
Pod hazardní zákon naopak nespadají nejrůznější (spotřebitelské) soutěže, do kterých se jejich účastníci mohou zapojit bez nutnosti jakéhokoliv vkladu.
Zákon o hazardu reguluje následující hry:
- a) loterii,
- b) kursovou sázku,
- c) totalizátorovou hru,
- d) bingo,
- e) technickou hru,
- f) živou hru jako je ruleta, karetní hry (např. poker), turnaje v karetních hrách,
- g) tombolu,
- h) turnaj malého rozsahu.
Od Karla IV. po ministerstvo financí: Historie regulace hazardu v ČR
Regulaci hazardních her se zabývá už zemský zákoník Karla IV. Majestas Carolina z roku 1355. "Otec vlasti" v něm zakázal hru v kostky a osoba, která by si stěžovala, že ji nebyla vyplacena výhra, čelila naopak stejně velké pokutě.
Císař Rudolf II. na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století zreguloval tomboly. Stále oblíbenější hra se nově mohla konat jen na jeho povolení.
Hazardní hry tvrdě potlačovala Marie Terezie. Povolena byla jen číselná loterie, její provozovatel ale musel většinu svého zisku odevzdat do státní pokladny. Císařovnin syn Josef II. pak loterii pro jistotu zestátnil. Příjmy z loterií byly sice považovány za nemravné, pro státní rozpočet ale byly natolik důležité, že k úplnému zákazu dojít nemohlo.
V roce 1813 byl vydán takzvaný loterijní patent, který upravoval pravidla stále oblíbenějších číselných loterií a se vznikem Československé republiky přebírá všechny loterie stát a zisky z nich pomáhají vdovám, sirotkům, invalidům a nezaměstnaným.
V novodobé historii se hazardním hrám věnuje zákon o veřejných sbírkách a o loteriích a jiných podobných hrách ze dne 12. dubna 1973, který byl v roce 1990 nahrazen zmiňovaným zákonem č. 202/1990 Sb.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Řiďte se vaší jurisdikcí.