PREVENCE A OSVĚTA
Jak vznikly hazardní hry a jakou mají historii
Hazardní hry a jejich zákazy a regulace doprovází lidstvo v podstatě po celou jeho historii. Podívejte se, jak se hazardní hry vyvíjely od pravěku až do novověku.
Autor: Kolby Kirk, licencovádo pod Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Jak vznikl hazard?
Nebudeme příliš přehánět, když řekneme, že hazardní hry jsou téměř stejně staré jako lidstvo samo. Archeologické nálezy potvrzují, že už před 40 tisíci let se naši prapředci věnovali hře, která se podobá dnešním kostkám. V Číně se zhruba 2,5 tisíce let před naším letopočtem hrála hra, která předchůdcem dnešních karet. Hazardní hry lákaly občany všech velkých starověkých civilizací od Říma, přes Řecko, Egypt, Indii až po zmiňovanou Čínu.
Ve starověké Mezopotámii vznikl předchůdce backammonu neboli vrchcábů a právě tahle hra se stala nejoblíbenější evropskou hrou středověku. V téhle deskové hře je má hráč za cíl dostat své kameny na soupeřovu stranu a k jejich posunu mu slouží hody kostkou. Backammon se v pozměněné podobě hraje dodnes, jen už se nejedná o hazardní hru. S kostkami se ve středověku hrála i celá řada dalších her včetně té, kterou dobře znají hráči počítačové hry Kingdome Come: Deliverance.
Na hazard myslel už zákoník Karla IV.
Hazardní hry se ve středověku těšily masové oblibě a z tohoto historického období se nám zachovaly také první ucelené zmínky o jejich regulaci. “Náhodným hrám” se u nás věnuje už zákoník Karla IV. Majestas Carolina z roku 1355. Zemský zákoník zakazoval hru v kostky nebo kteroukoliv jinou hru a osoba, která by si u “úřadů” stěžovala, že ji nebyla vyplacena výhry, musela zaplatit pokutu ve výši požadované částky. A pokutě se samozřejmě nevyhnula ani druhá strana.
Karty, jak je známe dnes, mají původ ve Francii už ve 14. století, masovou záležitost, dostupnou i prostému lidu, z nich udělal vynález knihtisku v polovině patnáctého století. V šestnáctém století začaly podléhat karetní hry zákazu. Ten nejdříve platil pouze pro poddané, postupně se ale rozšířil na vyšší vrstvy. Ve stejné době hazard zcela zakazuje anglický král Jindřich VIII., přestože byl sám vášnivým hazardním hráčem.
Úsvit novověku byl úsvitem tombol a loterií
Koncem 16. století se začaly rozmáhat věcné tomboly, až došlo k jejich regulaci ze strany Rudolfa II. Tombola se směla pořádat jen na jeho povolení na základě doporučení konšelů.
Zatímco v Benátkách bylo v roce 1683 otevřeno první kasino, které mimochodem funguje dodnes, v rakousko-uherském císařství byly hazardní hry v 17. a v 18. století tvrdě potlačovány. Marie Terezie uvalila vysoké pokuty na hráče, krupiéry a dokonce i na diváky. Povolená byla číselná loterie, její provozovatel Andrey Baratty ale státu musel zaplatit pachtovné, kauci na výhry a čtyři pětiny zisku.
Josef II. tresty ještě zpřísnil a číselnou loterii zestátnil. Příjmy z loterie byly sice považovány za nemravné, jejich význam pro státní rozpočet byl ale moc velký na to, aby loterie mohla být zrušena.
V druhé polovině 18. století dochází k velkému průlomu, když stát povoluje loterie a herny, které jsou provozovány buď státem nebo jeho nájemci. Vzniká také první herna v Praze, přístup do ní je ale omezen jen pro vyšší vrstvu. Poprvé se také objevuje podmínka, že herna musí odvést část svého zisku na charitativní účely.
Ve Francii se v 18. století začíná hrát jedna z dodnes nejoblíbenějších hazardních her ruleta. Na jejím vzniku se údajně podílel slavný matematik a fyzik Blaise Pascal, jehož cílem ale nebylo vymyslet hazardní hru, ale generátor náhodných čísel.
Loterie vydělávala i na Národní divadlo
V 19. století získávají číselné loterie na velké oblibě a v roce 1813 byl vydán loterijní patent, který upravoval pravidla pro jejich pořádání. V rakouském parlamentu se objevují snahy o zákaz hazardu či o jeho přísnější regulaci, nesetkávají se ale s úspěchem. V devatenáctém století se také objevují první číselné losy a v USA získávají na oblibě dostihové hry a s nimi spojené sázky. Z výtěžku věcné loterie je financována stavba Národního divadla v Praze. Příspěvek 238 422 zlatých stačil na financování stavby po dobu dvou let.
K velkému rozmachu hazardu dochází na začátku 20. století. Se vznikem Československa přebírá stát všechny tehdejší loterie a ve dvacátých letech dvacátého století dosahují místní loterie čistého zisku 22 miliard korun. Zisky z Československé státní loterie plynuly spolkům pomáhajícím vdovám, sirotkům, invalidům a nezaměstnaným.
Ve Spojených státech dochází v roce 1931 k legalizaci hazardu v Nevadě a v Las Vegas začínají vyrůstat první hotely a kasina.
Novodobá historie: Od Stazky až po online hraní
Ve 40. letech u nás vzniká Státní sázková kancelář STAZKA, která ale byla po pěti letech opět uzavřena. V roce 1956 je založena SAZKA, která nabízí sázky na sportovní utkání. Zisky se dělí mezi státní a podporu tělovýchovy, sportu a turistiky.
V novodobé historii reguluje loterie a další hazardní hry zákon o veřejných sbírkách a o loteriích a jiných podobných hrách ze dne 12. dubna 1973, který byl v roce 1990 nahrazen rozsáhlejším zákonem č. 202/1990, o loteriích a jiných podobných hrách. Zákon se dočkal několika novel, které byly často kritizovány pro svou chaotičnost a nesystémovost. S většinou nedostatků se má vypořádat nový Zákon o hazardních hrách (nepřesně nazávaný také jako loterijní zákon) č. 186/2016 Sb, který nabyla účinnosti 1. ledna 2017. V ní se česká regulace také poprvé komplexně vypořádala s online hraním a v Česku začínají poprvé možnost působit legálně zahraniční online casina, sázkové kanceláře a pokerové herny.
Co je to hazard - definice hazardních her
Existuje hned několik definicí hazardu, které se liší tím, jak velkou roli ve hře hraje náhoda či jak velkou má hráč matematickou nevýhodu vůči pořadateli, obecně je ale hazardní hra popisována jako taková hra šancí nebo dovedností, jejíž výsledek závisí výhradně nebo převážně na náhodě. Hazardní hra se obvykle hraje o peníze, případně jejich ekvivalent, které hráči sázejí do hry, a které jsou po skončení hry nějakým způsobem rozděleny mezi výherce a pořadatele.
Český zákon o hazardu definuje hazardní hru jako hru, sázku nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Řiďte se vaší jurisdikcí.