ZODPOVĚDNÉ HRANÍ
Zdravotní a sociální důsledky nezodpovědného hraní
Nezodpovědné hraní může mít za následek nejen finanční, ale i sociální či dokonce zdravotní důsledky. Jaké konkrétní problémy patologické hráče potkávají nejčastěji a jakým způsobem je odborně řešit?
Foto: Shutterstock
Nejrizikovější hazardní hry - Zdravotní důsledky
Finanční důsledky - Pomoc a kontakty
Hra není vždy jen hra. Může být i nebezpečná
Kamenná kasína, online casina, sázkové kanceláře, loterie a další hazardní subjekty. V každém z nich se pochopitelně hraje o peníze a je na každém člověku, kolik je ochoten do hazardní zábavy investovat. Pokud se hraje s rozumem, může jít o příjemnou zábavu a koníček jako každý jiný, který nikomu neublíží. V opačném případě může jít o velký problém, který může zkazit život nejenom samotnému hráči, ale také jeho blízkým a rodině.
Proto se nyní podíváme, jaké druhy her byly v posledních letech nejvíce škodlivé, co může problémové hráčství způsobit a také na to, jak zhoršující se gamblerství řešit.
Rizikové hráčství roste při kurzovém sázení. U automatů naopak klesá
V posledním roce bylo zastoupení problémových hráčů mírně vyšší u těch, kteří preferovali online casina (13,6%) oproti hráčům kamenných kasín (10,9%). Ať už se jednalo o internetová nebo kamenná casina, v obou případech většina patologických hráčů v léčbě potvrdila, že rozvoj k rizikovému hráčství nejvíce dopomohly technické hry (57%). To je oproti předchozím létům, velký pokles, jelikož ještě v roce 2013 měly technické hry (výherní automaty apod.) podíl na problémové hře dokonce 83%. Většinu tohoto poklesu mají na svědomí kurzové sázky, které ještě v roce 2013 byly hlavní hrou rizikových hráčů pouze v 10% a v roce 2019 už dokonce v 24%.
Zdravotní následky patologického hraní
U většiny hráčů, kteří se v posledním roce podrobili léčbě, se potvrdil vysoký výskyt komorbidity. Dle škály MHI-5 trpělo měsíc před zahájení léčby 63% hráčů úzkostně-depresivní poruchou a u dalších 20% byla prokázána zvýšená přítomnost úzkostně-depresivních příznaků.
Jednoduše řečeno, většina hráčů, kteří své hraní přestali ovládat, začali trpět psychickými problémy, které často vedly ke zvýšené konzumaci antidepresiv, léků na nespavost, alkoholu, tabáku, drog a v nejhorším případě i k pokusům o sebevraždu. Z dat z roku 2019 uvedlo 77% léčených hráčů, že při hře opakovaně užívali tabákové výrobky a alkohol. Z nelegálních drog byly ve 36% uvedeny konopné látky a ve 26% dokonce i pervitin.
Mohlo by se sice zdát, že na užívání jednotlivých látek nemá s patologickým hráčstvím žádnou spojitost, ale jednoduché srovnání s "běžnou populací" mluví jasně proti. Jediný alkohol je zhruba na stejných číslech, užívání tabáku je u problémových hráčů zhruba dvojnásobné a u nelegálních drog dokonce několikanásobně vyšší než je průměr.
Pokud se vrátíme k tomu nejhoršímu - sebevražda, tak je třeba uvést, že 49% léčených patologických hráčů o ní alespoň 1x v životě uvažovalo a téměř polovina z těch, kteří se o ní pokusili, se o ní pokusila opakovaně.
Finanční problémy patologických hráčů
Jak jsme v úvodu zmínili, ve všech hazardních hrách se hraje o peníze a proto každý sám za sebe musí posoudit, kolik peněz je pro něj moc a kolik málo. Špatně stanovený rozpočet na hru totiž může skončit zadlužením sebe, svých blízkých i rodiny.
Dle výsledků studie z roku 2019 byly průměrné měsíční výdaje na hru 50.000 Kč, co je ve srovnání s léty 2017 (45.000 Kč) a 2015 (38.000 Kč) značný nárůst. U 91% léčených hazardních hráčů byla v posledním roce hraní potvrzena záporná bilance. V průměru měli tito hráči ztrátu okolo 1.200.000 Kč, což byl oproti létům 2017 (1.1000.000 Kč) a 2015 (745.000 Kč) opět značný nárůst. Jeden z respondentů dokonce uvedl, že za celou svou hráčskou kariéru prohrál okolo 11.000.000 Kč.
S obrovskými finančními výdaji je v drtivé většině případů spojeno i zadlužení a exekuce, kterým se podařilo vyhnout pouze 12% problémových hráčů. Průměrná zadluženost v roce 2019 byla 794.000 Kč, což je částka, která je v posledních letech stále na obdobné úrovni a překvapivě výrazně neroste.
K zadluženosti a exekucím se často váží zoufalé činy v podobě krádeží a dalších druhů kriminality, které respondentům zajistí druhotný zdroj příjmů. Dle záznamů se kriminální činnost týkala celkem 8% patologických hráčů.
Jak řešit problémové hraní?
Ze studie z roku 2019 vyplívá, že se své hraní pokusilo omezit, nebo s ním definitivně přestat bez odborné pomoci, celkem 81% hráčů. Tento podíl je shodný s údaji z minulých let a stejné jsou i důvody. Nejčastěji se jedná o finanční problémy, problémy ve vztazích s blízkými a po nich i duševní zdraví či problémy v zaměstnání.
Nezodpovědné hraní však lze řešit i odborně ve specializovaných programech, jejíchž počet v ČR neustále roste. Cílem je vytvořit síť specializovaných center pro patologické hráče ve všech krajských městech. To vše díky podpoře ÚV ČR/RVKPP.
Rozšiřují se především ambulantní adiktologické programy, psychiatrická ambulantní pomoc a také pobytové programy. V současnosti se rozvíjí také online poradenská léčebná intervence pro problémové hráče. Celkem je ambulantní specializovaná péče dostupná ve 36 městech ČR.
Jednotlivé programy poskytují zejména terapeutické a poradenské intervence a to jak individuální tak skupinové. Klade se v nich důraz především na oblast zadlužení a psychoterapii určenou jak pro hráče, tak i jejich blízké, kterých se problémové hráčství dotklo. Rozvíjejí se také svépomocné intervence jako například skupina Anonymních gamblerů v Praze nebo Zotavení Brno s takzvanými recovery kouči.
Nejznámější anonymní telefonické a internetové konzultace:
- Národní linka pro odvykání hraní (tel: 800 350 000).
- Online poradna organizace SANANIM koncimshranim.cz
- Mobilní aplikace Port společnosti Podané ruce
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Řiďte se vaší jurisdikcí.