ZODPOVĚDNÉ HRANÍ
Poker je skvělá zábava, které se věnují tisíce Čechů
Zákon sice poker řadí mezi hazard, především jde ale skvělou zábavu a strategickou hru, ve které dlouhodobě rozhodují schopnosti každého hráče.
Foto: Maxitip
Poker je skvělá zábava, které se věnují tisíce Čechů
Poker o peníze je sice z hlediska zákona řazen mezi hazardní hry, od klasických hazardních her se ale v mnoha ohledech liší. V pokeru hráč nehraje proti kasinu, ale proti ostatním hráčům a provozovatel si bere jen poplatek za poskytnutí stolů a dealerů, nebo v případě internetového pokeru za technické zajištění hry. A na výhry a prohry má sice z krátkodobého hlediska velký vliv náhoda, dlouhodobě ale převažují dovednosti každého hráče.
Poker dnes hrají tisíce Čechů. Ať už svůj koníček provozují naživo v kasinech nebo doma na internetu, pro většinu z nich je poker především skvělá zábava a koníček, pro hráče naživo i společenská událost. Díky tomu, že v rámci jednoho turnaje nebo jedné session, rozhoduje o výsledcích do velké míry štěstí, si každý amatérský hráč může dělat zálusk na svou "velkou trefu" a každý může napodobit třeba účetního Chrise Moneymakera, který se v roce 2003 stal světovým šampionem poté, co se do hlavního turnaje kvalifikoval za pár dolarů na online pokerové herně.
Přestože si amatérští a rekreační hráči, kterých je v pokeru většina, nemohou dlouhodobě myslet na to, že by si pokerem vydělávali, pro většinu z nich nejde o žádný výjimečně drahý koníček. Při zodpovědném výběru her a dodržování “bankroll managementu” nehrozí ani rekreačnímu hráči, že by v pokeru nechal víc peněz, než je pro něj zdravé.
Díky tomu, že je poker z dlouhodobého hlediska spíše záležitostí dovedností než štěstí, existuje množství hráčů, kteří se hrou dokážou uživit a někteří profesionálové, včetně několika českých, si pokerem dokážou vydělávat miliony korun. Existují turnaje, ve kterých se hraje o titul světového šampiona a v USA je poker jedním z nejoblíbenějších televizních “sportů”. To se u žádné jiné hazardní hry nevidí.
Co všechno musí umět úspěšný pokerový hráč
Úspěšný pokerový hráč by měl umět spočítat pravděpodobnost, že zkompletuje vítěznou kombinaci a odhadnout, kolik horších nebo lepších kombinací drží soupeř. Musí vědět, kdy je správné vsadit, navýšit či složit, a umět si spočítat, jaká výše sázky je nejvhodnější.
V pokeru vždy nevyhrává silnější kombinace. Prvek bluffování do hry vnáší nutnost přemýšlet nad tím, jaký by měl být poměr silných kombinací a bluffů. Optimální strategie není proti každému soupeři stejná. Zkušený pokerový hráč přizpůsobuje svou hru stylu hry každého ze svých soupeřů. Informace o soupeři nezískává jen na základě jeho zahrání, ale také třeba z jeho chování a řeči těla.
Z dlouhodobého hlediska jsou štěstí a smůla mezi hráče rozděleny rovnoměrně a o výsledcích rozhoduje soubor mnoha uvedených dovedností, sebedisciplína a schopnost analyzovat zpětně svou hru učit se nové věci. Právě obrovská komplexnost této hry udělala z úspěšného hraní pokeru jednu z latěk, kterou se snaží překonat odborníci na umělou inteligenci po celém světě (za jedním z prvních úspěšných pokusů stáli i odborníci z ČVUT a Karlovy univerzity).
Proč je poker řazen mezi hazard
Regulace pokeru hazardním zákonem má přes všechny zmíněné důvody své opodstatnění. I když je u pokeru riziko výskytu patologických gamblerských jevů mnohem nižší než u ostatních hazardních her, neznamená to, že v něm neexistuje. I v pokeru může vzniknout závislost na hazardu, a pokud někdo přistupuje k pokeru jako ke gamblu, může se i tahle hra pro někoho proměnit v čistý hazard. V tomhle případě ale platí, že kromě zákonů a omezení funguje stejně dobře (a možná ještě lépe) osvěta mezi hráči a jejich vzdělávání. Každý se sice nemůže stát špičkovým hráčem, téměř každý se ale může naučit, jak k pokeru přistupovat, aby ho jeho hraní nestálo více, než si může dovolit.
Regulace má důležitou roli i z pohledu ochrany hráčů a jejich finanční prostředků. Regulátor (u nás Ministerstvo financí) hlídá dodržování podmínek i to, aby všechny hry probíhaly férově. Licencovaní poskytovatelé hazardu musí splňovat řadu přísných kritérií a hráči se mohou při hře bavit bez toho, aby si museli dělat starosti s tím, zda nesvěřují své peníze nějaké pochybné či rovnou podvodné společnosti.
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost. Řiďte se vaší jurisdikcí.